Přiznávám, že dnes je ten nadpis článku brán s velkou nadsázkou, nicméně nejen banky teď prožívají velmi náročné období.

Podle řady ukazatelů to vypadá, že letošní rok může být tím, který zlomí všechny dosavadní rekordy a to jak v úrokových sazbách, tak v celkových objemech hypoték. Prostě toho mají banky opravdu hodně co dělat, přitom ve většině bank nedošlo k nějakému masivnímu personálnímu posílení na oddělení hypotečních úvěrů.

Dalším důvodem onoho „blázince“ je ona tolikrát probíraná změna zákona o spotřebitelském úvěru. Banky totiž všechny úvěry podle stávajícího zákona musí mít nejen schválené, ale i podepsané do 30.11. . To co se nestihne schválit včas se bude tedy posuzovat podle nového zákona a dá se tedy předpokládat, že se posledních pár dní v listopadu nebude v bankách schvalovat a tisknout úvěrové smlouvy.

Na začátku prosince nás pak čeká další kolo blázince, protože se ve velkém budou schvalovat smlouvy z konce listopadu + klasický předvánoční nával. A jako bonus nás k tomu čekají kompletně nové smlouvy o hypotečních úvěrech a vlastně celá doprovodná smluvní dokumentace.

Stručně řečeno se máme všichni na co těšit a je potřeba se teď trochu obrnit a připravit na to, že věci nejdou tak rychle jak jsme dřív bývali zvyklí.