Posledních pár let ceny nemovitosti v Praze stále stoupají, v některých částech města pomalu, jinde přímo raketovým tempem. Čím dál častěji to vede k tomu, že řada lidí se rozhodne odstěhovat kousek za Prahu s vidinou levnějšího bydlení a počítají s tím, že do práce budou prostě dojíždět.

Tento trend má meziroční růst až 15% což i v tak velkém trhu jakým Praha bezesporu je, je prostě poznat.
Koupit byt či dům za Prahou má ale i svá úskalí, která byste měli zvážit dřív, než přistoupíte k vlastní koupi nemovitosti. Napadá mne hned několik otázek, na které byste si předem měli odpovědět.

  1. Kolik Vás bude stát dojíždění do práce? Lidé často koupí nemovitost za Prahou, aby ušetřili, ale když pak nasčítají náklady na dojíždění, tak leckdy zjistí, že byt v Praze je vlastně levnější.

  2. Dá se na místo nového bydlení dobře dojíždět hromadnou dopravou? Pokud ne, tak budete muset mít auto, možná dokonce dvě auta a s tím spojené nemalé náklady na provoz a údržbu vozového parku. Taky byste měli počítat s tím, že jednou možná budete muset vozit děti do školy a na kroužky.

  3. Opravdu chcete novostavbu? Novostavby „v polích“ okolo Prahy často stojí hodně peněz, protože si prostě připlácíte za to, že je to nové. Cena takových nemovitostí, ale leckdy hned po koupi začíná padat, protože se nemovitost prostě „odbydlí“ a zároveň občanská vybavenost není nic moc.

  4. Kolik času strávíte dojížděním? Pokud jezdíte do práce či školy autem, tak počítejte s tím, že na většině příjezdových cest se v ranních a odpoledních špičkách tvoří zácpy a dojíždění se tak může značně protáhnout. Nechcete čas strávený v zácpě spíš věnovat sobě a svým blízkým?

  5. Jaká je tam občanská vybavenost? Budete mít kam jít nakoupit a kam dát děti do školy či školky? Mnoho rychle vyrostlých satelitních městeček trpí katastrofálním nedostatkem občanské vybavenosti a stávají se tak v podstatě jen noclehárnami a vše ostatní se odehrává v Praze.

  6. Myslíte i na ženy a děti? Až bude žena na mateřské, bude mít u vás ve vsi co dělat? Je tam nějaká zábava, nebo bude dojíždět? A co doktor pro malé děti? A dětská hřiště?

  7. Jaká se v okolí plánuje další výstavba? Okolo Prahy se plánují výstavby dalších rezidenčních čtvrtí, ale i velké dopravní stavby – třeba severní obchvat Prahy nebo značné rozšíření letiště ve Vodochodech. Neplánuje se něco takového ve vašem okolí?

Ne opravdu Vás nechci zrazovat od bydlení na venkově – to je jistě pro řadu lidí skvělá alternativa, ale prostě člověk má vědět do čeho jde a nežít jen v krásných romantických představách rozkvetlých záhonků a letního grilování na zahradě.