Sháníte pro sebe byt v Praze a nějak se Vám poslední dobou nedaří sehnat to pravé? Taky máte pocit, že když už se něco zajímavého objeví, tak je to hned pryč?
Máte pravdu – trh s byty v Praze teď zažívá naprosto nebývalý boom a to s sebou nese celou řadu zajímavých jevů.
Abych celou situaci dokreslil, tak uvedu jeden příklad z naší praxe. Jednalo se o prodej bytu 2+1 v Praze – inzerce byla zahájena zhruba v 8:00 ráno – během 24 hodin se na byt ozvalo 17 zájemců, hned následující den po zainzerování se konalo šest prohlídek a čtyři lidi o byt projevili zájem, dva ze zájemců dokonce byli připraveni skládat rezervační zálohu hned na místě a přišla i nabídka na navyšování kupní ceny (zájemci se prostě navzájem chtěli přeplácet). Nutno dodat, že se jednalo o relativně běžný byt za standardní cenu.
Velmi podobně teď podle řady makléřů z realitních kanceláří vypadá situace na celém trhu – ty dobré věci jsou hned pryč.
Příčiny mohou být jednak v nízkých úrokových sazbách, zároveň také třeba v rostoucí oblibě investičních nemovitostí či zužujícím se trhu s novými byty, kde je většina bytů prodána dávno před dostavěním.
Na co by se měl tedy klient připravit?
Klient by měl být rychlý – měl by jasně vědět co chce a kolik je ochoten za to dát. Zatímco ještě třeba před dvěma roky se o cenách výrazně smlouvalo a zájemců nebylo mnoho, tak nyní je situace zcela opačná a k uzavírání obchodu dochází často již na první prohlídce. Pokud tedy inzerovaná cena neodpovídá vašim představám a možnostem, tak na prohlídku možná raději ani nechoďte – ušetříte tím čas i nervy.
Rychlost by pak měla být i při podpisu rezervační smlouvy – nezřídka se totiž stane, že pokud klient s podpisem rezervační smlouvy otálí, tak realitní makléř dá prostě přednost někomu jinému. V reálu by klient měl rezervační smlouvu podepisovat za den či dva od prohlídky.
Realitní kanceláře a developeři nemají na prodej tolik nemovitostí jako dřív. U developerů je to způsobeno zejména tím, že se během krize výrazně méně stavělo a tak byly zásoby bytů dost omezené. Realitní kanceláře naproti tomu dnes pracují o dost rychleji – to co dřív trvalo dva měsíce, se nyní stíhá za 3 týdny, prodeje prostě frčí. Tím jak se realitním kancelářím daří, tak jsou výrazně méně ochotné k nějakým nestandardním dohodám a kompromisům.
Otázka "nancování je jedna z prvních věcí na které se prodávající při prohlídce ptá – přednost často dostávají lidé s hotovostí. Pokud nemáte dostatek vlastních peněz a budete koupi hradit hypotékou, tak je dobré ji mít už předjednanou, i to leckdy rozhoduje o tom kdo byt nakonec koupí.
Trochu víc si „vyskakují“ i prodávající a to zejména při dolazování podmínek prodeje – velmi dobře totiž vědí, že pokud na jejich podmínky nepřistoupíte vy, tak byt obratem prodají někomu jinému.
Z těchto a vlastně i řady dalších důvodů je dobré být na vše připraven, a pokud například sami nemáte dostatečné právní povědomí, tak se od začátku svěřte do rukou právníka nebo třeba šikovného hypotečního poradce, kteří vám poradí a pomohou při jednání s realitkou i prodávajícím. Je opravdu nemilé, když konečně objevíte byt podle svých představ a pak Vám ho někdo kvůli vaší nepřipravenosti či neznalosti vyfoukne před nosem.