Takovou nebo velmi podobnou otázku u nás slýcháme v podstatě denně. Zajímá to prodávající, kupující, realitní kanceláře, analytiky – vlastně všechny lidi, kteří s prodejem a nákupem nemovitostí mají něco společného.

Pravda je taková, že nikdo vlastně nezná jasnou a hlavně univerzální odpověď. Faktem je, že zejména v Praze rostou ceny nemovitostí poslední tři roky tempem blízkému 10% za rok. To je opravdu, opravdu hodně. Zcela jistě je toto tempo dlouhodobě neudržitelné a dá se očekávat, že se v příštím roce buď velmi zpomalí nebo dokonce zastaví. Nějaké velké propady cen, podobné třeba těm z let 2008-2009 se ale spíše očekávat nedá, většina analytiků se totiž shoduje, že jen nemovitosti teď dohnaly propad z let krize a vrátí se ke svému dlouhodobému průměrnému růstu někde na úrovni 3-5% ročně.

Jiná situace je ale mimo Prahu, kde mnohde ceny nemovitostí budou pravděpodobně nadále stoupat. Je to dáno dobrou ekonomickou situací v ČR, kdy průměrné platy rostou a v návaznosti na to lze očekávat i postupný trvalý růst cen nemovitostí. Další růsty cen lze očekávat zejména v aglomeracích velkých měst, kde se postupně zlepšuje dopravní obslužnost a i občanská vybavenost.

Pokud tedy s nákupem nemovitosti čekáte na dobu „až spadnou ceny nemovitostí dolů“, tak pro vás máme špatnou zprávu – velké propady se v dalších letech velmi pravděpodobně konat nebudou. Naopak – drobně porostou ceny nemovitostí i úrokové sazby a tak by se Vám vše jen prodražilo.