Jaká nemovitost je vhodná jako investice a jaké se má člověka naopak obloukem vyhnout? Kde jsou největší výnosy? Jaká nemovitost je tedy dokonalý investiční nástroj?

Tyhle otázky slýchám často, takže až na ně někdo budete znát odpověď, tak se z vás asi stanou miliardáři a založíte si "rmu, která za velké peníze bude dávat rychlé a jednoduché rady, které 100% povedou k nekonečnému bohatství.

Samozřejmě je to všechno mnohem složitější a těch faktorů, které musíte předem zohlednit jsou bez legrace desítky. Je ale pár zásadních otázek o kterých si s klientem povídáme velmi často.
Kde nemovitost bude?

Většina lidí chce, aby investiční nemovitost byla přímo ve městě kde bydlí – což je například v případě Prahy docela škoda. Ceny nemovitostí a nájmů tady nejsou v úplně dobrém poměru a tak trvá v průměru 18 let než se byt sám splatí z nájmů. V jiných částech republiky se bez potíží dá dostat na samosplatitelnost na úrovni 10ti let a tím samozřejmě dosáhnout většího výnosu. Oproti tomu ale stojí faktor, který se jmenuje obecná pronajímatelnost a ten řeší jak rychle a za kolik se pronajme byt, tady si prostě Praha stojí opravdu dobře. Navíc nemovitost mimo Prahu může za jistých okolností znamenat zátěž v podobě správy nemovitosti, která nutně bude stát nějaký čas nebo peníze.

Jak budete platit?

Zaplatíte za nemovitost kompletně v hotovosti a můžeme tedy kupovat nemovitost, která bankám „nevoní“ ale vydělává víc nebo plánujete část kupní ceny hradit hypotékou a tak tedy vybíráme z omezenější nabídky a spíš půjdeme do nějakého bytu? Máte hotovost a jste ochotní teď něco koupit a příjem mít až potom z prodeje nebo Vám jde o pravidelný příjem z měsíčního nájemného? A když budete platit hypotékou – máte nějakou rezervu na splácení a můžeme tedy kupovat byt, který potřebuje rekonstrukci a nájemné nenaskočí hned.

Je to nemovitost pro Vás nebo na investici?

Budete v nemovitosti někdy bydlet, případně budou v ní bydlet někdy Vaše děti a máme tedy zohledňovat i to aby se Vám to líbilo a splňovalo nějakou konkrétní lokalitu? Nebo prostě jdeme po čisté investici a vše tedy směřujeme k maximalizaci zisku?

Na jak dlouho chcete investovat?

Budeme vybírat spíš byt na sídlišti kde se teď privatizuje a ceny jsou stlačené dolů a počítáme s tím, že se to časem uklidní, dům se zateplí a cena tak sama poroste a za tři roky vyděláte pár set tisíc. Nebo to máte spíš jako důchodové pojištění a až tolik neřešíte jak to bude vypadat teď, ale spíš Vás zajímá kolik to bude vydělávat až za 25 let půjdete do důchodu?

Kolik času tomu chcete dávat?

Jste spíš typ člověka co chce byt pronajmout byt na roky a o nic se nestarat nebo půjdete raději do krátkodobého pronajímání, do bytu budete chodit dvakrát v týdnu a vyděláte mnohem více? Smlouvy o pronájmu si chcete řešit sami nebo se Vám o to bude někdo starat?

Investice do nemovitostí je věc velmi složitá a je potřeba ji šít vždy na míru konkrétnímu klientovi – na zaručené univerzální typy prosím prostě zapomeňte.