Rozhodli jste se, že si pořídíte investiční nemovitost, ale nemáte dostatečnou hotovost, nebo prostě jen chcete využít pákového efektu a část kupní ceny plánujete hradit hypotékou?

Hypotéky na investiční byty jsou poslední dobou trochu trnem v oku České národní bance a nejen proto se v posledním zhruba roce řada bank rozhodla přistoupit k omezení nyní tolik populárního investičního nástroje.

A co že ty banky provedly?

Některé banky poskytují hypotéky jen na první či druhou nemovitost.
Některé banky Vám dají značnou úrokovou přirážku, nebo povolí pouze nižší LTV pokud kupovaná nemovitost má sloužit na pronájem. Téměř všechny banky odmítají akceptovat příjem z budoucího pronájmu.
Některé banky limitují celkový počet hypoték u jednoho žadatele.
Některé banky výrazně přitvrdily pokud jde o započítávání příjmů z již existujícího nájmu.

Sečteno a podtrženo už to není zdaleka tak jednoduché jako dřív. U zhruba poloviny bank už vlastně nedává moc smysl o hypotéku na investiční byt žádat.

Pokud se nezmění přístup ČNB, tak se dá očekávat, že hypotéky na investiční byty by mohly být buď zcela zmrazeny, nebo by přišlo jejich další ještě výraznější omezení.

Pokud to myslíte s investicemi opravdu vážně, tak to chce banku vybírat opravdu poctivě a znát hodně věcí z pozadí – v opačném případě hrozí, že hypotéku buď vůbec nedostanete, nebo že zbytečně budete snižovat své výnosy.