Rádi byste rekonstruovali byt či dům a nemáte dostatek vlastních prostředků? Hypotéka na rekonstrukci je vlastně hrozně jednoduchá záležitost. Mezi bankami ale existují poměrně značné rozdíly v tom co všechno po vás budou pro vyřízení hypotéky potřebovat a i v tom jak bude vypadat odesílání peněz z hypotéky.

Pojďme se tedy podívat na ty rozdíly, protože to je to co klienty nejvíc zajímá.

Co po Vás banka bude chtít v podstatě vždy, je rozpočet rekonstrukce – rozdíl je v tom jak moc podrobný a od koho. Celkem vlastně mohou nastat takové tři základní možnosti:

Orientační rozpočet od vás – to je ta nejjednodušší varianta. V tomto případě se banka spokojí s rozpočtem na pár řádcích, kde shrnete jen ty nejdůležitější parametry rekonstrukce.

Položkový rozpočet od vás – tady už se trochu budete muset snažit. Banka chce detailně rozepsat co všechno se bude dělat, z jakých materiálů a kolik přesně čeho bude potřeba.

Položkový rozpočet od stavební "rmy – vlastně vás čeká to samé co v předešlé variantě, ale navíc vše musí být potvrzené od stavební "rmy a s razítkem

Odesílání peněz – to je věc, která většinu klientů trápí ještě o něco víc než rozpočty. I tady mohou nastat dvě základní situace. Banka Vám pošle zálohu na účet a vy za ní stavíte, když vám peníze dojdou, tak Vám banka posílá další zálohu.

Nebo je to tak, že vy stavíte za vlastní peníze a banka Vám vše dodatečně zpětně proplácí – tato varianta tedy vyžaduje nemálo vlastních peněz v hotovosti.

Poměrně oblíbenou otázkou pak je, jestli budete muset bance dokládat, za co jste peníze utratili – jak které chtělo by se mi říct. Jsou banky, kde musíte doložit každý proinvestovaný každý halíř a jsou banky, kde nemusíte dokládat vůbec nic. Zejména v případě výstavby svépomocí se samozřejmě hodí volit variantu bez dokládání faktur.

Pokud se tedy rozhodnete vzít si hypotéku na rekonstrukci, tak byste měli uvažovat nejen o úrokových sazbách a poplatcích, ale také o tom, jak vaše rekonstrukce bude vlastně probíhat, kolik peněz máte k dispozici a spoustě dalších faktorů. U nás Vám samozřejmě poradíme, jak dané parametry nastavit a jak vše správně zrealizovat.