Budeme stavět tak nějak zní nadšená odpověď lidí, kteří se rozhodli, že si nechají dům postavit podle svých snů a představ, a že se nebudou přizpůsobovattomu, jak někdo dům postavil před nimi.

Jak je to ale s výstavbou z pohledu "nancování a co všechno za dokumenty budete potřebovat?

Snad každá banka po Vás bude chtít při výstavbě domu dvě základní věci projektovou dokumentaci a rozpočet stavby. Bez těchto dvou dokumentů je hypotéka na výstavbu v podstatě neřešitelná. Projekt říká, co na pozemku bude stát a rozpočet kolik to bude stát. Na základě těchto podkladů banka provede ocenění domu.

Ocenění v tomto případě probíhá tak, že se určí cena současná (tedy nejčastěji cena stavebního pozemku) a dále cena budoucí (jaká bude hodnota pozemku a domu po dokončení výstavby). Právě na základě těchto ocenění se dozvíte, kolik Vám banka celkem je ochotná půjčit a také v kolika transakcích celou částkudostanete.

Když tedy máte ocenění a následně schválenou hypotéku, tak probíhá první čerpání.

První čerpání je vždy podmíněno stavebním povolením (ohlášením prováděné stavby) – tyto dokumenty tedy nepotřebujete už ke schválení.

Většina bank dnes umí čerpat takzvaně zálohově v praxi je to tak, že Vám banka pošle nějaké stovky tisíc miliony korun na účet a vy je investujete do stavby. Než budete chtít od banky odeslat další dávku peněz, tak je potřeba, aby se na stavbu přišel podívat odhadce a zkontroloval, že všechny prostředky šly skutečně dodomu (a nekoupili jste si za třeba dovolenou nebo auto).

Do pár měsíců od posledního čerpání úvěru je potřeba bance doložit souhlas s užíváním domu (kolaudaci). Na celouvýstavbu je ve většině bank určen časový limit dvou let.

Co může být pro někoho trochu překvapením, je že pokud máte hypotéku i na pozemek na kterém stavíte, tak na výstavbu domu si musíte půjčit u samé banky. Chce to tedy vše promyslet hned na začátku, aby banka kterou jste si vybrali pro "nancování pozemku nabízela i vámi požadovaný typ "nancování výstavby.

Speci"cký přístup si také zaslouží, pokud chcete stavět dřevostavbu nebo třeba mobilheim – tam jsou rozdíly mezi jednotlivými bankami doslova propastné, atak se Vám klidně může stát, že co jedna banka ne"nancuje, to druhá vítá s otevřenou náručí.

Často vítanou zprávou pak je, že většina bank nepožaduje k výstavbě dokládat účtenky a faktury, a tak pokud Vám s výstavbou umí pomoci napříkladznámí, nebo můžete něco sehnat „bez papírů“, tak to pro banku není problém.

Výstavba domu je možná nejnáročnější typ hypotéky, co se týká výběru vhodné banky správné nastavení rozhoduje o tom, zda můžete stavět lehce a rychle nebojestli Vás čekají nemalé porodní bolesti.