Jste podnikatel (osoba samostatně výdělečně činná ) a chcete si vzít hypotéku? Možná Vám někdo říkal, že to nemáte ani zkoušet, že to je těžké, ba skoro nemožné. Nebojte se – není to tak hrozné.
Nějakou formu podnikání, má skoro 1⁄4 výdělečně činných Čechů, jak tedy postupovat, pokud si budete chtít vzít hypotéku?
Pojďme se podívat na to, jaké typy příjmů z pohledu banky mohou OSVČ mít a co se v takovém případě bance všechno bude muset dokládat. Souběh zaměstnání a podnikání
Bance budete muset doložit potvrzení o příjmu od zaměstnavatele i daňové přiznání. Potvrzení o příjmu kvůli tomu, aby bylo zřejmé, že tento příjem stále trvá, případně jaké má parametry (doba určitá, výpověď, srážky ze mzdy...) a daňové přiznání, aby banka věděla, že vaše podnikání není v „mínusu“ a nemusíte ho dotovat z příjmů ze zaměstnání. Většina bank bude chtít vidět i nějaké Vaše výpisy z účtu, kam Vám chodí mzda.
Podnikání – vedete daňovou evidenci
Pokud vedete daňovou evidenci, tak bude banka vycházet zejména z částky uvedené v řádku číslo 37 daňového přiznání (tj. Příjmy – výdaje). Pozor – z této částky je ještě potřeba odečíst zálohy na zdravotní, sociální a daň a až pak dostanete čistý příjem.
Podnikání – daníte „paušálem“
Banky už dávno pochopily, že když se rozhodnete jako podnikatel využívat daňový paušál, tak to téměř vždy znamená, že to pro Vás je výhodné a až na výjimky nemáte tak vysoké náklady, jako Vám stát formou paušálu umožňuje využít.
Když bychom si to chtěli uvést na příkladu asi nejčastějšího výdajového paušálu – tedy 60%. Váš roční obrat byl 500 000 Kč – využijete stanovený paušál a veškeré odvody tedy budete platit z částky 200 000Kč, ačkoliv Vám reálně zůstalo o mnoho více.
Řada bank tedy přišla s nějakými vlastními vzorečky pro výpočet příjmu v těchto případech. Jako základ výpočtu slouží roční obrat (řádek 101 daňového přiznání). V tomto případě existují mezi bankami obrovské rozdíly – na jednom konci spektra je vypočtený příjem 9 120 Kč a na druhém rovných 20 000Kč.
Ať už dokládáte jakýkoliv z příjmů, který se promítá do daňového přiznání, tak po Vás banka s největší pravděpodobností bude chtít vidět doklad o zaplacení daně (vrácení přeplatku) a některé banky i bezdlužnost z "nančního úřadu.
Rozdíl je i v tom, zda banka bude chtít vidět jen jedno daňové přiznání, nebo dvě. A pokud už budete bance dokládat dvě daňové přiznání, tak některé banky berou to starší jen jako informativní, zatímco jiné ho vnímají stejně důležité jako to aktuální a pokud například došlo k meziročnímu navýšení příjmu, tak ho vůbec nemusí brát v potaz.
Zatímco u příjmů ze zaměstnání rozdíly v akceptaci příjmů nejsou mezi bankami příliš velké, tak u podnikatelů jsou přímo obrovské. Vůbec není výjimka, že to co jedna banka nechce za"nancovat, tak jiná úvěruje ráda a za velmi hezkých podmínek. Pokud máte příjmy z podnikání, tak doporučuji do banky vůbec nechodit a rovnou se obrátit na nás – rádi Vám poradíme, kde z Vašeho daňového přiznání získat maximum.