Jste majitel malého s.r.o. nebo OSVČ a máte pocit, že na hypotéku nikdy nemůžete dosáhnout, nebo že to prostě je hrozně komplikované? Opak může být pravdou.

Dlouhodobě u nás žije řada podnikatelů v omylu, že dostat hypotéku jako OSVČ v podstatě nejde. Tento omyl pramení hlavně z doby, kdy se u nás nově objevili daňové paušály a banky s nimi neuměli pracovat – podnikatel tak měl (a vlastně pořád má) docela hezký příjem, ale využívá výhod paušálního danění a prostě na odvodech platí méně než by musel kdyby danil klasicky „na náklady“. Banky ale zpočátku braly paušál jako bernou minci a tak měsíční příjem často nevycházel úplně ideálně. Naštěstí jsou tyto staré zvyky už dávno pryč a banky umí být v posuzování příjmu poměrně vstřícné a často prostě použijí selský rozum. Z výdajových paušálů tak lze leckdy doložit příjem podstatně větší, než by podnikatel čekal.

A pokud zrovna nedaníte paušálem, tak to také nemusí být neřešitelný problém. Jsou banky, které umí poskytnout hypotéku podle obratu z podnikání nebo dokonce jen podle obratu na účtu.

Jakousi třešničkou na dortu jsou pak příjmy z vlastní společnosti. Řada majitelů "rem si nevyplácí žádné odměny nebo jen základní mzdu – to na poskytnutí hypotéky pochopitelně nestačí. Je zde ale několik bank, které umí přepočíst příjem z s.r.o. a akceptovat ho jako příjem majitele "rmy – tady se pak majitel může dostat na příjmy opravdu velmi zajímavé.

A jednou z nejkrásnějších věcí na tom všem je, že až velmi speci"cké výjimky jsou všechny tyto hypotéky poskytovány bez úrokové přirážky – tedy se standardní sazbou jako pro kohokoliv jiného.