Koronavirus v mnoha případech naše životy obrátil jiným směrem, než jsme původně zamýšleli. Něco podobného se stalo i se světem hypoték. Zatímco ještě loni touto dobou měly úrokové sazby tendenci stoupat, tak nyní opět strmě padají. A nejen to – pojďme si v pár bodech shrnout, co se díky koronaviru změnilo a proč právě teď je ta nejlepší doba na to koupit si nemovitost a vzít si hypotéku.

  1. Úrokové sazby nám poměrně rapidně klesly a pomalu se začínají blížit historickým minimům (kam ale spíš nedosáhnou)

  2. Byla zrušena daň z nabytí nemovitosti – kupující tak ušetří 4% z výše kupní ceny

  3. Pro hypotéky uzavřené do konce roku 2020 platí stále možnost si snížit daňový základ až o 300 000Kč za zaplacené úroky (od ledna 2021 se

    limit mění na 150 000)

  4. Tzv. časový test je do konce roku stále 5 let (a od nového roku bude 10 let) – jedná se o období po které byste měli vlastnit nemovitost, abyste

    při jejím prodeji neplatili daň ze zisku

  5. Česká národní banka uvolnila podmínky pro poskytování hypoték

Celkově se nám tak potkaly všechny dobré aspekty v jednu chvíli a nabízí nám tak možnost koupit nemovitost s nízkými vedlejšími náklady (v podobě daní a úroků) s menším časovým rizikem (hrozba možné daně ze zisku při prodeji).

Pokud si tedy chcete vzít vyšší hypotéku, nebo uvažujete o koupi investiční nemovitosti, tak si pospěšte – vše Vám nyní hraje do karet.