Nejen naší zemí se v uplynulých měsících prohnala epidemie COVID-19 a v mnoha případech obrátila věci úplně naruby.

Hypotéky i reality zažily drtivou ránu, kdy se obchodování ze dne na den téměř zastavilo. Po prvotním šoku teď zažíváme podobně jako bájný pták Fénix takové malé vstání z popela, ale pokud se nic nepokazí, tak nás čekají světlé zítřky.

Pokud jde o hypotéky, tak tam jsou věci o něco jasnější. Česká národní banka v reakci na způsobenou krizi opakovaně snížila základní úrokové sazby a opět se tak blížíme historickým minimům. Zároveň byly zcela zrušeny hodnotící pravidla DTI a DSTI, která před pár lety lidem tolik zamotaly hlavu a oddálily sen o vlastním bydlení pro řadu rodin.

Je tady ale potřeba si uvědomit, že to že ČNB tyto pravidla uvolnila a snížila sazby automaticky neznamená, že to budou re$ektovat banky a od příštího týdne nás tak opět čekají superdostupné hypotéky. Pravda je taková, že banky jsou v tuto chvíli stále velmi obezřetné a čekají, jak se bude situace vyvíjet a mimo jiné i kolik bude neplatičů. Reálné uvolnění hypoték tak lze očekávat až v druhé polovině léta či během podzimu.

Zároveň nás poměrně brzy čeká zrušení daně z nabytí nemovitosti a přitom ještě zachování daňových odpočtů z hypoték. Když tedy půjde vše dobře, tak před sebou máme rok možná dva extrémně výhodné doby na to vzít si hypotéku.

O něco méně čitelná, přesto pozitivní je situace na trhu s nemovitostmi. Krize zastavila růst cen nemovitostí, případně růst velmi zpomalil. Zároveň, což výhoda zejména pro již fungující investory, se nekonal obávaný pád cen. V následujících měsících tak lze očekávat jakousi stabilizaci, po které tolik lidí toužilo.

Dalo by se tedy říci, že epidemie ve "nále českému realitnímu a hypotečnímu trhu z dlouhodobého hlediska spíše pomohla a znovu tak vytvořila prostor pro nákup (nejen) vlastního bydlení za velmi zajímavých podmínek.