V minulém týdnu zasedala rada České národní banky a tak jak řada odborníků předpokládala, tak došlo po téměř 10ti letech k navyšování základních úrokových sazeb (v uplynulých 10ti letech sazby v podstatě jen klesaly nebo stagnovaly).

A jaké je to navýšení? Sazba, která je referenční pro úrokové sazby hypoték se zvýšila o 0,2%. Dá se tedy očekávat, že o stejnou sumu budou navýšeny i základní sazby hypoték. Už ode dneška k tomuto kroku přistoupila Komerční banka a dá se očekávat, že ostatní banky jí budou záhy následovat. Budeme si tedy muset začít zvykat na to, že i dobré sazby už nebudou začínat číslem 1 , ale že se po dlouhé době na začátku objeví zase dvojka.

O tom, že se jedná spíš o psychologický efekt svědčí následující čísla – průměrná hypotéka v ČR se dlouhodobě drží kolem částky 2 miliony a splatnost 30 let. Splátka podle „starých“ sazeb (1,89%) by byla 7 283, podle „nových“ sazeb (2,09%) je to 7 483Kč. Rozdíl je tedy rovných 200Kč. Samozřejmě, že to jsou nějaké peníze, ale kolik lidí se rozhodne nekoupit vlastní bydlení, protože je splátka o 200Kč vyšší? Dá se tedy očekávat, že na ochotu lidí brát si hypotéky bude mít tento krok pramalý vliv.

Výhledy do budoucna jsou však poměrně pozitivní – ČNB nepředpokládá v brzkých měsících další zdražování a o dalším kroku mluví spíš v horizontu následujících dvou let. I do budoucna bychom se tedy mohli těšit na levné a dostupné vlastní bydlení.