Pokud hledáte na internetu vhodnou nemovitost za účelem investování, tak dřív nebo později narazíte na některé realitní kanceláře, které s oblibou do svých inzerátů píšou, že daná nemovitost je vhodná jako investice.

Jak to ale je doopravdy? A dá se jejich doporučení věřit?

Rozhodně bych nespoléhal výhradně na doporučení realitní kanceláře. Realitka je totiž závislá téměř výhradně na příjmech z prodeje a tak se snaží prodat. Jestli jako argument k prodeji použije i tvrzení o dobré investici je čistě na rozhodnutí realitní kanceláře a ona jako taková nenese žádnou zodpovědnost a zároveň nedává žádnou garanci, navíc občas vychází čistě z vlastních dojmů.

Tím ale nechceme házet všechny realitky do jednoho pytle – řada z nich je opravdu poctivá a vše dokáží dost dobře propočítat.
Háček je ale v tom, že realitky v podstatě vždy počítají jen se samotnou nemovitostí a neberou v úvahu hypotéku, kterou si lidé berou.

Přitom právě chytré provázání hypotéky a nemovitosti je klíčem k maximalizaci výnosů. Často totiž nákup „za hotové“ znamená mnohem menší výnos než když se nemovitost částečně úvěruje.

Zároveň realitka často hodnotí jen okamžitou kupní cenu a okamžité možné nájemné – oboje se ale v čase výrazně vyvíjí a tak pokud pořizujete investiční nemovitost, určitě chcete vědět kolik budete vydělávat nejen teď, ale třeba i za 10 let a za kolik by se pak dala nemovitost prodat.

Pokud to s investicemi myslíte opravdu vážně, tak nutně musíte využít i dlouhodobé předpovědi a poměrně rozsáhlé matematické a statistické modelování a to není úplně běžnou náplní práce realitního makléře.

Posledním důvodem je pak omezenost nabídky realitního makléře – ten logicky nabízí na investici jen nemovitosti ze svého portfolia a to samozřejmě i s tím, že si může být vědom toho, že někde kousek vedle se dá pořídit i něco daleko zajímavějšího.

Na investice do nemovitostí je pak lepší volit služby někoho kdo není závislý na konkrétním portfoliu nemovitostí, umí dobře počítat jak výnosy z nemovitostí tak náklady spojené s úvěrem – to je jedna z cest jak vydělávat opravdu zajímavé peníze.