Jak už od nás víte, tak nás od prosince 2016 čeká nový zákon, který bude podstatně upravovat podmínky pro hypoteční úvěry.

Už jsme i mluvili o tom, že jednou z výhod bude možnost hypotéku po 24 měsících doplatit při prodeji nemovitosti a to se sankcí maximálně 1%.

Tato novinka je ale skvělá zejména pro lidi, kteří chtějí do nemovitostí investovat. Dřív to fungovalo tak, že pokud jste chtěli nemovitost kupovat na kratší dobu, tak jste museli mít buď hotovost nebo jste byli omezeni tím, kdy máte "xaci na hypotéce (případně platit nemalé sankce za splacení hypotéky mimo termín "xace). Nová zákonná úprava nám dovoluje koupit byt na hypotéku a když ceny dostatečně stoupnou, tak ho prostě prodáte – bez ohledu na termíny, ta sankce je totiž tak malá, že se to prostě vyplatí.

Dostává se nám tak do rukou velmi zajímavý investiční nástroj. Když si totiž vezmete hypotéku s úrokem okolo 2% a přitom máte výnos z nájmu 5% a k tomu ceny bytů ve vhodných lokalitách rostou o 10% (a více) tak se dostáváte na výnosovost, kterou vám nabídne jen opravdu málokterý produkt. Navíc v okamžiku, kdy si budete chtít svůj zisk vybrat, tak byt prostě prodáte a během pár dnů či týdnů máte peníze na účtu.

Pravdou je, že lidí, kteří investují do nemovitostí rapidně přibývá a se změnou zákona se vše stane ještě mnohem dostupnější a v řadě případů i výhodnější dá se tak očekávat další velký investorský nárůst. Bude tedy ještě důležitější než dříve umět vše dobře spočítat a vybrat vhodnou nemovitost. Špatná volba hypotéky nebo nemovitosti může totiž z plánované investice udělat pěkný propadák.