Diverzifikace je vlastně cesta, jak v podnikání nevsadit všechno na jediný produkt. A protože investování do nemovitostí je svým způsobem podnikání, tak i tady bychom se touto strategií měli řídit.

V praxi by se to dalo popsat tak, že zdaleka ne pro každého je vhodné mít v portfoliu pouze jednu nemovitost. Pokusím se vám vysvětlit proč a jak třeba rozložení portfolia může vypadat.

Proč nemít jen jednu nemovitost?

Pokud máte investiční nemovitost částečně nebo zcela "nancovanou hypotečním úvěrem a z nějakého důvodu vám buď odejde nájemník, nebo neplatí řádně nájem, tak přijdete o veškeré příjmy.
Když vlastníte jen jednu nemovitost, tak jste mnohem víc ovlivněni i lokálními výkyvy trhu.
Naskytne-li se nějaká tíživá situace a musíte nemovitost prodat, tak rázem přicházíte o všechny příjmy – bez ohledu na to, jak velkou část kupní ceny jste skutečně potřebovali na něco jiného.

Pokud se rozhodnete pustit do investování do nemovitostí ve velkém, tak je v téměř lepší vždy mít několik nemovitostí, protože tím výrazně snižujete rizika neúspěchu a leckdy zároveň zvyšujete měsíční příjem.

Jako ukázku bychom mohli použít jedno relativně malé portfolio našeho klienta.

Byt 2+kk v Praze – cena 2,2 mio – dobře se pronajímají a Praha je sázka na jistotu (ale je tu nižší výnos) – zároveň to může být jednou startovací byt pro děti

Dvě garáže v Praze – každá za zhruba 200tis. – skvělý poměr pořizovací ceny a výše nájemného, v podstatě bezúdržbový typ nemovitosti, díky katastrofálnímu nedostatku parkovacích míst v Praze se dají pronajmout za pár dní, v případě neplatiče je velmi jednoduché ho „vystěhovat“

Byt 2+1 v Příbrami – cena 1,2 mio – opět výborný poměr kupní a nájemní ceny, díky velikosti města je možné byt rychle pronajmout a díky blízkosti Prahy je byt v případě potřeby možné rychle navštívit.

Celkově je hodnota nemovitostí zhruba 3,8 milionu – téměř vše bylo pořízeno na hypotéku a tudíž bez nutnosti velkých vkladů z vlastních zdrojů. Měsíčně na nájmech přichází částka necelých 22 tisíc.

Jen pro zajímavost – pokud bychom v Praze koupili jeden byt za 3,8 milionu, tak by měsíčně na nájmu vynášel zhruba 15 tisíc.

A proč mít jen jednu nemovitost?

Je s tím mnohem méně práce.
Pokud nepotřebujete z nemovitosti měsíční příjem a máte spíš jako „důchodové“ pojištění, tak je to nejjednodušší řešení. Někde začít musíte – uvidíte, třeba si pak koupíte i něco dalšího

A pokud si s investicemi do nemovitostí nevíte rady, nebo chcete třeba jen zpětnou vazbu na vaše plány, tak se nám klidně ozvěte.