V ČR se většina prodejů nemovitostí děje prostřednictvím realitních kanceláří. Bohužel zdaleka ne vždy to je k oboustranné spokojenosti klientů a nutno dodat že právem.

Realitní business láká řadu nepoctivců nebo lidí, kteří si myslí, že to je cesta jak rychle a jednoduše zbohatnout.

V tom nejkatastro$čtějším scénáři se Vám pak může stát, že několik měsíců hledáte vhodnou nemovitost a když konečně objevíte něco co je Vašemu srdci blízké, tak to prodává „špatná realitka“.

Dneska si řekneme pár rad, jak takovou realitku poznat (samozřejmě to neplatí na 100% ) a co vlastně všechno udělat abyste minimalizovali případná rizika.

1) Obchodní rejstřík napoví – jedna z prvních věcí, kterou byste si měli ověřit je jak dlouho realitní kancelář existuje, kdo jí vlastní (má právo za ní jednat), a co vše je oprávněna dělat. Nejjednodušší způsob jak toto vše udělat je jít na www.justice.cz – tam si realitní kancelář najít podle názvu nebo IČ a kliknout na „úplný výpis“

2) Kolik nemovitostí má realitní kancelář v nabídce – minirealitky obvykle nemívají dobré služby, protože jim chybí zkušenosti a vybudované vazby. U gigantů obvykle chybí efektivní zpětná kontrola kvality. Já bych doporučil vybírat u realitních kanceláří s nabídkou mezi 50 a 500 nemovitostmi. Kolik má realitní kancelář nabídek nejjednodušeji ověříte na www.sreality.cz v sekci „adresář“

3) Jaké nemovitosti má relitka v nabídce – pokud se realitní kancelář soustředí v podstatě výhradně na pronájem kanceláří, tak jejich zkušenosti s prodejem bytů asi nebudou tak veliké jako u realitní kanceláře zaměřené výhradně na prodej rezidenčního bydlení. Opět se to dá jednoduše ověřit na webu www.sreality.cz v sekci „adresář“

4) Ověřte si reference na realitní kancelář – na svém webu bude mít realitka samozřejmě jen pozitivní reakce. Ty i méně lichotivé můžete najít třeba na www.hodnocenirk.cz

5) Prověřte si vašeho makléře – není nic jednoduššího než jméno Vašeho makléře dát do googlu. Pokud Vám jeho jméno „vyjede“ v několika realitkách, tak se pravděpodobně jedná o $uktuanta, a ti obvykle nebývají nejlepšími makléři. Další cestou jak si můžete ověřit Vašeho makléře je podle jeho jména na www.justice.cz a postupujte podobně jako u realitní kanceláře – makléř s měsícem starým živnostenským listem asi ještě mnoho zkušeností nepobral.

6) Zeptejte se, za co platíte – hned na začátku se zeptejte za, co přesně platíte provizi realitní kanceláři a co pro Vás za tyto peníze udělá
7) Nechte si předem předložit (nebo poslat mailem) smlouvu, na základě které má RK právo danou nemovitost nabízet – celá řada nepoctivců

totiž nabízí i věci které někde jinde „opsala“
8) Kancelář a web – má daná realitka stálou kancelář a smysluplný web – oboje něco stojí a špatné realitky leckdy nemají peníze a tak šetří kde se dá 9) Když nevíte tak nám napište. Nemůžeme Vám slíbit, že známe všechny realitky, ale za ty roky už jsme zkusili ledasco :-)