V dnešním článku se zaměříme přímo na žadatele o hypotéku. Kolik jich musí být, co musí splňovat a jaké jsou vlastně možnosti a varianty.
Nejběžnější formou je buď jeden nebo dva žadatelé. Začneme tedy tím jedním žadatelem.
Pokud jste mladý pár a žijete takzvaně „na hromádce“, tedy nejste manželé, může o hypotéku žádat jen jeden z vás. Tento žadatel má tedy hypotéku sám na sebe, pokud na částku kterou si chce od banky půjčit dosáhne výší svých příjmů. Banka vidí jako dlužníka pouze jednoho z vás, tedy toho, kdo je na žádosti, a pokud by se do budoucna cokoliv stalo, například byste se rozešli, tak celý dluh by byl pouze na tom jednom z vás, který by podepisoval úvěrové smlouvy. Tato možnost se dá také využít, pokud například jeden z vás má záznam v registrech, a je zde šance, že by hypotéku od banky nedostal.
Další možností je žádat o hypotéku společně. Tedy na žádosti jste oba dva a oba dva se pro banku stáváte dlužníky i přes to, že nejste manželé. V tomto případě je nutné doložení příjmů a ostatních dokumentů k žádosti od obou dvou žadatelů. Pokud by se stalo, že se někdy v budoucnu rozhodnete, že už nechcete být spolu, můžete i tak splácet hypotéku dohromady, nebo nemovitost za určitých podmínek prodat a následně se vypořádat, nebo se prostě nějak dohodnout a nechat si to potvrdit notářem. Pak je možné jednoho z vás z hypotéky vyvázat. Samozřejmě za poplatek podle sazebníku banky.
Pokud jste manželé, tak se při žádosti berou v potaz dva aspekty. A to, jestli jako manželé máte, nebo nemáte rozdělené společné jmění manželů (SJM). Pokud nemáte rozdělené SJM, je potřeba, abyste veškeré dokumenty k žádosti doložili oba dva. Zde je důležité také říci, jak by to bylo z hypotéku, kdybyste se po nějakém čase rozvedli. Jednou z možností je prodat nemovitost a "nance si podle nějakého klíče nebo domluvy rozdělit. V případě že máte rozdělené SJM, tak celý dluh a nemovitost, na kterou je hypotéka připadají prvnímu žadateli, který dokládal veškerou dokumentaci a příjmy. Pokud však nemáte rozdělené SJM, tak oba dva musíte souhlasit s tím, že se jeden z vás jak hypotéky tak nemovitosti, na kterou byla pořízena vzdá. Většinou to chodí tak, že vzájemné vyrovnání závazků je podmíněno soudním řízením. Ve chvíli, kdy dojde k majetkovému vyrovnání obou rozvedených a potvrzení této skutečnosti, je možné jednoho z vás z hypotéky vyvázat.
Pokud tedy chcete jako mladý pár žádat o hypotéku a nejste si jistí tím, jak postupovat, obraťte se na hypotéčního specialistu a ten vám představí jaké máte možnosti.
Také rozdělení SJM nemusí být vyjádřením zadních vrátek, kdyby chtěl jeden z vás z rodinného života pláchnout, ale třeba i strategickým rozhodnutím. Ale o tom zase až jindy.
Sledujte náš blog i web a těšte se na další články, které vám mohou pomoci získat stabilnější půdu pod nohama, a snížit vaše obavy z hypotéky a společných závazků.