...
Volá mi klient: „ Dobrý den, našel jsem si hezký dům a chtěl bych ho hradit hypotékou – pomůžete mi s ní? „ „Dobrý den – samozřejmě, ideální by bylo se sejít a probrat detaily osobně – kdy by se Vám to hodilo?“
...
Tak nějak začíná většina hypoték.

Pak si s klientem na schůzce povídáme o tom, co by jeho hypotéka měla umět, jaká by měla být atd. . Když si pak vybere vhodnou banku se kterou chce svůj dům "nancovat je jedním z následujících kroků odhad nemovitosti.

Tady se ale občas objeví nějaký zádrhel. Někdy se stane, že dohodnutá kupní cena neodpovídá ocenění předložené odhadcem. Problém je, že banky vycházejí z ceny stanovené odhadcem, nikoliv z kupní ceny. Klient je najednou konfrontován s tím, že on kupuje nemovitost třeba za dva miliony, ale v očích banky má dům hodnotu třeba jen milionosmsettisíc. Jak dál?

Napadají mne 4 nejčastější řešení:
1) Začít prostřednictvím realitní kanceláře jednat s majitelem o snížení ceny – hodně záleží na prodávajícím i na schopnostech realitní kanceláře. Bohužel většina prodávajících trvá na ceně pokud již byla podepsána rezervační smlouva.

2) Do koupě vložit více vlastních prostředků – pokud jimi disponujete je to samozřejmě nejjednodušší a nejlevnější řešení.

3) Od koupě odstoupit – zde většinou riskujete „propadnutí“ rezervační zálohy, která bývá běžně v desítkách tisíc korun.

4) Rozdíl uhradit z jiného úvěru – toto je asi nejčastěji používané řešení, zároveň je to ale řešení, které může nejvíc „provětrat Vaší peněženku“. Je velmi důležité zde na do"nancování zvolit vhodný produkt, který odpovídá potřebám a i možnostem klienta. Paradoxně tento „malý“ úvěr může klientům ve "nále způsobovat mnohem větší trápení než vlastní hypotéka.

Vzhledem k tomu, že při "nancování bydlení může dojít ke „komplikacím“ doporučuji volit "rmu, která má smlouvy s více bankami, protože právě kombinace několika produktů ve více bankách může být ve "nále nejlevnější a zároveň jsou důležité zkušenosti a praxe.