Letošní podzim sebou přinesl nejenom ochlazení na našich teploměrech ale i podstatné ochlazení na trhu hypoték.
Za poslední více než rok jsme si zvykli na úrokové sazby těsně nad hladinou 2% a velkou ochotu bank hypotéky poskytovat. To se ale teď podstatně mění.
Za poslední měsíce jsme zažily dva velké nárůsty úrokových sazeb, které nyní pro klienty běžně znamenají úrokovou sazbu kde okolo 4%. Takovéto navýšení samozřejmě znamená i podstatný nárůst měsíční splátky.
Pro vaše srovnání například hypotéka poskytnuta na začátku roku s úrokovou sazbou 2%, v porovnání se současným zhruba 4% představuje rozdíl na čtyřmilionové hypotéce 4000 Kč měsíčně.
Většina domácností ale neřeší výši hypotéky, ale řeší výši splátky a tak se vám klidně mohlo stát že hypotéka kterou byste si vzali v lednu je o 1 000 000 vyšší než která jakou byste si vzali dnes při stejné výši měsíční splátky. Už to samo o sobě není příjemné když k tomu připočteme další zdražování nemovitostí které je v letošním roce probíhalo místy až tempem 10% zjistíte že rozdíl je naprosto propastný. V řadě případů to v praxi znamená, že tam kde jste si na začátku roku koupili byt 3+1, tam si dneska při stejné splátce budete moci koupit už jen 2+1.
S největší pravděpodobností pak de"nitivně odzvonilo Hypotečnímu boomu, který jsme poslední rok zažívaly. Úrokové sazby vyrostly na úroveň historických téměř maxim a ceny nemovitostí jsou závratným výšinách.
V praxi pak můžeme očekávat že se podstatně prodlouží doba nutná na prodej nemovitosti a pravděpodobně to povede ke zvýšení nabídky na trhu což nemusí být nevýhodou.
I přes tyto negativní dopady stále existuje poměrně velká skupina lidí kteří zejména z důvodu svého vlastního bydlení, budou nemovitosti nakupovat. V kombinaci s malým množstvím postavených bytu v Praze za poslední roky pak nelze očekávat výraznější pokles cen.