Podobných nadpisů a celých webů najdete na internetu tisíce – téměř všechny slibují zázračné zbohatnutí a obrovské zhodnocení peněz. Ale jak je to doopravdy?

Chtěl bych se s Vámi podívat na ty typy stránek a služeb, které nabízejí opravdu velké výdělky – nebavíme se tedy o věcech, kde se mají vydělávat stovky nebo tisíce korun, ale jdeme rovnou po těch co slibují stovky tisíc a miliony.

Většina takových stránek se dá rozdělit do několika typů.

Prvním typem návodů jsou takové, které očekávají nějakou vaší investici a ta má dojít zázračného zhodnocení. Typickým příkladem jsou weby, které nabízí zaručené recepty na sázení v internetových kasínech nebo s návody jak obchodovat s akciemi. Majiteli takových stránek ale vůbec nejde o to, abyste zbohatli (ono to leckdy podle těch návodů ani není technicky možné), ale abyste na začátku vložili co nejvíc peněz, protože část z vkladu odejde jako provize tomu, kdo Vás do všeho uvrtal. Kdyby tyto návody fungovaly, tak už jsou buď všichni lidé milionáři, nebo všechna kasína sázkové společnosti zkrachovaly.

Druhým typem jsou návody jak si založit nějakou službu (eshop, prodávat na Amazon.com, napsat e-knihu a tu prodávat ...) a pak díky dobrému návodu na ní vydělat miliony. Za tyto návody samozřejmě zaplatíte nemalé peníze – bohužel většinu z nich píšou lidé, kteří sami ničeho nedosáhli a jen chtějí vydělávat na „dobrých radách, které se vám stokrát sami zaplatí“. Když třeba budete prodávat kávu a budete v tom opravdu dobří, tak nebudete radit konkurenci jak vás dostihnout a třeba i předběhnout – to přece nedává žádný smysl. Lidé takto často nacpou i desítky tisíc do systémů, které nikdy nemohou fungovat.

Třetím typem jsou multilevelové sítě, které slibují, že z každého z vás může být skvělý rentiér a že když si při prodeji toho či onoho výrobku seženete dost lidí do své struktury, tak na vás všichni budou vydělávat a vy už nebudete muset nikdy nic dělat. V tomto systému se prodává kde co – od mýdla po dovolené. Cílem MLM společností je často získat jen další „ovce“ jejichž úkolem je si sami hned koupit produkt který nabízí a ideální přivést další „ovce“. Zejména v devadesátých letech takovýchto společností bylo všude plno. Abyste ale skutečně vydělali, tak jste museli být u zrodu a být ve vrcholných patrech této pyramidy – řada lidí na tom skutečně vydělala velké peníze, bohužel často na úkor stovek lidí, kteří jen prodělávali. Různé formy letadel se ale objevují na našem trhu stále – bohužel občas i v segmentu kde byste to nečekali – například ve "nančním poradenství.

A jak tedy zbohatnout?

Bez práce a nějaké snahy to jistě nepůjde – pečení holuby prostě do pusy nepadají. Za sebe říkám, že jednou z cest jak vydělat docela zajímavé peníze s minimem rizik jsou nemovitosti. Ani v nemovitostech to není tak, že v jednu chvíli vložíte 50 tisíc a do měsíce je z nich milion – vše je o poctivé práci a dobrém nastavení parametrů.

A co je tedy u investic do nemovitostí jiné?

investujete do reálných věcí jejichž cenu si můžete jednoduše ověřit
nemovitosti jsou mnohem méně náchylné na nějaké výkyvy trhu
vyděláváte jak na nájemném, tak na růstu ceny nemovitostí – to výrazně snižuje rizika
v případě potíží nemovitost prodáte
nemusíte mít mnoho peněz – pomocí hypotéky lze na nemovitosti vydělat také zajímavé peníze zhodnocení není ve stovkách nebo tisících procent, ale spíš v nižších desítkách procent
celá investice je mnohem průhlednější a pochopitelnější
cílem poradenské společnosti je, aby klient co nejvíc vydělal

Současný trend na trhu hypoték i nemovitostí je investicím neuvěřitelně nakloněný a přináší řadu velmi zajímavých příležitostí. Jde jen o to dobře vybrat nemovitost a chytře jí nakombinovat s hypotékou.