Podle aktuálních předpovědí by ceny nájmů v Praze a jiných velkých městech mohli v příštích 3 letech vzrůst o 30%. Je to dobrá nebo špatná zpráva

– no hodně záleží na které straně této pomyslné barikády jste. Pokudjste majitel nemovitosti:

Tak to se radujete budete vydělávat podstatně více. Zejména pokud jste investiční byt koupili v nedávné době, tak se mohlo zdát, že výnosy nebudou úplněvysoké teď se ale karta obrací a i ti kdo kupovali byty s plánovaným výnosem kolem 3% by se bez potíží mohli dostat na 5-6%. Znovu se tedy potvrzuje, že investicedo nemovitostí je jednou z nejjistějších a nejméně rizikových.

Pokud jste nájemník:

Promyslete jestli přeci jen nekoupit nějaký byt či dům. Zatímco splátka hypotéky je po dobu úvěru velmi podobná, tak nájmy jen rostou a teď nás velmipravděpodobně čeká docela velký skok.

A jaké jsou důvody očekávaného nárůstu cen nájmů?

V Praze přibývá lidí a málo se staví není tedy dost bytů a nízká konkurence žene ceny nahoru

Po změně pravidel pro poskytování hypoték se jejich dostupnost ještě sníží více lidí tedy bude odkázáno na nájem

Snaha investorů vydělat ještě o něco více

Zatímco u hypotéky se kontrolují příjmy a výdaje, tak u nájmu to nikdo nedělá na nájem jsou tedy odkázáni i lidé, kteří z libovolného důvodu nemají šancihypotéku získat (byť nájem může být vyšší než splátka hypotéky na stejný byt)

Rostou platy a lidé jsou tak podvědomě ochotni dávat za nájmy vyšší částky než dříve

Do konce září je ještě relativně jednoduché hypotéku získat pokud tedy uvažujete o vlastním bydlení, nebo investiční nemovitosti, tak teď je ideální čas.