Když se klientů zeptám, jaká by jejich hypotéka měla být, tak téměř všichni odpovídají, že přece ta nejlevnější. Ale co to znamená nejlevnější? Nejnižší úroková sazba? Bez poplatků za zřízení?

Správná odpověď je nejspíš taková, že nejlevnější hypotéka je ta, kde bance co nejméně přeplatím a to ať už přímo na splátkách hypotéky nebo na souvisejících službách a poplatcích.

Z čeho se bych tedy měl při svých úvahách vycházet a co všechno bych měl vzít v potaz? úrokovou sazbu

nutnost a cenu doprovodných služeb – pojištění života, nemovitosti, hypotéky; nákladů na kreditní kartu; poplatky na běžném účtu matematický model pro splácení – tady pozor zejména na rozdíly mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření
poplatku za schválení hypotéky
poplatku za odhad

poplatku za čerpání hypotéky

náklady na případné dodatky – statisticky vzato je vysoce pravděpodobné, že dřív nebo později nějaký budete potřebovat

Řada bank ale sází na strategii, že lidé nebudou takto zodpovědní a nechají se prostě zlákat nízkou úrokovou sazbou. Klient pak sice v úvěrové smlouvě má zdánlivě skvělou sazbu, ale zároveň má povinnost platit řadu dalších služeb a poplatků a jeho efektivní úroková sazba je pak často velmi výrazně vyšší – z plánovaného ušetření pak často spíš zbývá vítr v peněžence a na účtu.

Je velmi zajímavé, že se v řadě segmentů věcem z reklamy bráníme a úplně jim nevěříme, ale pokud jde o reklamu na nízké úroková sazby .... Buďte při úvěrování zodpovědní a dříve než uděláte velký krok, tak si vše dobře spočítejte (nebo nechte spočítat).