Rozhodli jste se, že se pustíte do investování do nemovitostí a nevíte kde začít? Nebo jste slyšeli řadu dobrých rad a máte pocit, že všemu rozumíte? V tomtočlánku bych Vám chtěl přiblížit pár nejběžnějších chyb (a mnohdy také nejbolestivějších), které dělá řada začínajících investorů.

  1. vybírají byt, tak aby se jim líbil Většina lidí co se rozhodne investovat do nemovitostí už má nějak zajištěné vlastní bydlení a jejich příjmy jsou nadprůměrné ačasto jsou zvyklí i na vyšší standard. Zdaleka ne vždy ale nadstandardní byt v super lokalitě (co stojí i nadstandardní peníze) vydělá na nájmu odpovídající částku. Často průměrný (a klidně i panelákový) byt na okraji města bude mít o odst vyšší výnos než luxusní byt v centru. A to se nebavíme o tom, že pronajmout luxusní bytnějakou dobu může trvat, zatímco průměrný byt za průměrnou cenu pronajmete mnohem rychleji.

  2. málo diverzi"kují Máte 10 milionů a chcete je investovat? Mnohem lépe uděláte, když koupíte více menších bytů než když koupíte 1 velký. Když Vám vypadne nájemník, tak v případě jednoho bytu přijdete o všechno. Když potřebujete nějaké peníze, tak v případě jednoho bytu musíte prodat vše. Pokud máte více bytů navíce místech, tak tolik nejste ohroženi výkyvy trhu.

  3. mají špatné smlouvy Skvělá kupní a nájemní smlouva je základem úspěchu. Zapomeňte na vzory stažené z internetu pokud chcete mít jistotu, tak potřebujetesmlouvy, které jsou „neprůstřelné“ a nějaký neplatič se Vám nebude jen smát.

  4. neznají správnou cenu Kupujete pod cenou nebo předraženou nemovitost? Řada začínajících investorů na tuhle otázku nezná odpověď. Přitom pokud kupujete předraženou nemovitost, tak při následném prodeji nemusíte vydělat tolik (nebo můžete i prodělat). Stejně tak správně nastavená výše nájmu je základem prodostatečný zisk v kombinaci s dostatečně velkou cílovou skupinou.

  5. nemají strategii Víte jestli kupujete byt na 5 nebo na 20 let? Hrozí, že v něm budete někdy bydlet? Máte představu jaký lze očekávat vývoj cen ve Vaší ideálnílokalitě? V případě investování do nemovitostí musíte podobně jako hráč šachů přemýšlet mnoho tahů dopředu.

  6. chtějí vybrat nemovitost hned – Někdy je lepší pár týdnů počkat na vhodnou nemovitost a vydělat o dost více, než za každou cenu utratit peníze hned teď.

Dobrý investor přemýšlí nejen o těchto věcech, ale i o hromadě dalších aspektů, které rozhodují o tom, zda Váš budoucí zisk bude 5% nebo 50%. A pokud sinejste jisti, že to zvládnete, tak my Vám s tím rádi pomůžeme věřte, že cena za naše služby se Vám na výnosech mnohonásobně vrátí.