Rozhodli jste si vzít hypotéku a přemýšlíte kolik Vás to bude stát?

Nová hypotéka může být spojena s celou řadou poplatků – ty jsou někdy v desítkách korun, ale některé mohou být i v desítkách tisíc. Při správném nastavení hypotéky se dá za určitých okolností řadě těchto poplatků vyhnout nebo je alespoň snížit.

Obecně bychom poplatky mohli rozdělit do několika kategorií.

Poplatek za vedení hypotéky

Tento tolik mediálně propíraný poplatek dnes už většina bank nevyužívá. Není to ale teak dávno, kdy většina bank měla tento poplatek nastaven na částku 150Kč měsíčně. Při prostém násobení byste zjistili, že za 30 let hypotéky byste zaplatili 54 000 jen na tomto poplatku – to třeba při úvěru na jeden milion dělá více než 5% úvěru a to je opravdu hodně.

S poplatkem 150Kč se ještě můžete setkat u ČSOB a Hypoteční banky (kde v obou případech lze bez potíží domluvit jeho zrušení) a u Oberbank.

Poplatek za schválení hypotéky

Tento poplatek si dneska stále většina bank účtuje. Výše poplatku se pohybuje v rozmězí od 2900 Kč po neuvěřitelných 25 000Kč. Individuálně lze vyjednat odpuštění tohoto poplatku, ale velmi záleží na konkrétní bance a na šikovnosti vašeho hypotečního poradce.

Posledních pár let se pravidelně na jaře a na podzim konají velké hypoteční kampaně, kdy řada bank v jejich rámci poplatek odpouští – snaží se tak nalákat váhavé klienty. Občas to banky ale dělají tak, že odpuštění poplatku podmiňují uzavřením dalších doprovodných produktů (nejčastěji životní pojištění) a pak je úspora jen zdánlivá – ušetříte tisícovky za sjednání úvěru, ale zaplatíte desítky až stovky tisíc za pojištění.

Poplatek za čerpání na návrh na vklad (na plombu)

Pokud při čerpání Vaší hypotéky nechcete čekat skoro měsíc na zapsání zástavního práva do katastru nemovitostí, tak můžete využít právě zmiňovanou službu. Opět ji má většina bank zpoplatněnou a to částkou od 1500 do 1900Kč. Tento poplatek banky odpouští snad nejméně ochotně ze všech.

Poplatek za odhad

Někde to jde zadarmo a někde za 6500. Nejlevněji vychází odhady v Praze a ve velkých městech – řada bank totiž využívá vlastní cenové mapy a tak umí udělat „odhady od stolu“, ty jsou buď úplně zdarma nebo maximálně za 1000Kč. Trochu složitější je to s oceňováním domů a pozemků – tam až na výjimky musí vždy odhadce a je tak potřeba počítat s částkou okolo 4500Kč.

I v tomto případě se občas objevují kampaně, kdy banky tento poplatek odpouští.

Poplatek za další čerpání hypotéky

Pokud třeba stavíte rodinný dům a všechny peníze z hypotéky neodejdou v jedné platbě, tak některé banky od Vás budou chtít poplatek za druhé a další čerpání (zpravidla 500-1000Kč). Tento poplatek ale využívá jen málo bank.

Poplatek za změnu úvěru

Když se rozhodnete ve svém úvěru něco změnit (třeba dobu čerpání hypotéky, splátku, zástavu), tak vás čeká poplatek za změnu úvěru, ten je nejčastěji okolo 4000Kč.

Jak vidíte, tak poplatků existuje celá řada a to jsme ještě nevyjmenovali všechny. Hypotéka vás tak na zřizovacích nákladech může stát i desítky tisíc, takovým průměrem je částka těsně pod hranicí deseti tisíc. Když ale víte jak na to a jdou věci dobře, tak to může být