Dnešní článek je vlastně takovým malým varováním.
V současné době úrokové sazby atakují veškeré možné hranice a to jak v objemech, tak v nejnižších sazbách. Zároveň jsou banky hypotékám velmi nakloněny a tak je vlastně dávají téměř komukoliv. To je z pohledu žadatele o hypotéku skvělá zpráva, ale jak už to tak bývá, tak všechno zlé je pro něco dobré (a samozřejmě i obráceně).
Současná vlna nízkých sazeb s sebou přinesla dvě hlavní negativa.
Růst cen nemovitostí
Díky příznivé bankovní politice najednou na hypotéku dosáhnou i lidé, pro které to bylo jen obtížně představitelné. Zároveň s krachem důchodového pilíře se rozmohl trend investičního bydlení a tak si čím dál tím více lidí bere druhou či třetí hypotéku na byt, který plánují pronajímat. Výsledkem je pak obrovský hlad po nemovitostech a logicky, když lidé něco chtějí a na trhu to je omezené množství, tak to začne zdražovat. V našem případě zdražování bytů v Praze probíhá tempem okolo 10% ročně.
Možný problém do budoucna
Představte si mladý pár, který si dnes bere hypotéku a s příjmy vychází jen tak tak. Za pět let jim bude končit "xace a je velmi pravděpodobné, že jim vzroste i úroková sazba a tím pádem i splátka. Zároveň je možné, že si mezitím pořídili potomka a tak kromě toho, že musí živit dalšího člena domácnosti, tak místo platu ženy je nyní jen mnohem menší příjem v podobě mateřské či rodičovské.
Jak z této situace ven? Řešení je vlastně zdánlivě velmi jednoduché – odpovědné úvěrování. Jen to vlastně očekává, že se na tom shodnou banky, klienti i zprostředkovatelé – v tom je ale docela velký problém, protože každý z nich má jiný cíl a jde jim o něco jiného. Tak nám nezbývá než doufat, že nás v budoucnu nečekají jen extrémně drahé nemovitosti pro úzkou skupinku vyvolených.