Posledních pár měsíců čím dál tím častěji nabízejí banky velmi zajímavé sazby i na delší fixace – obvykle 7,8 a 10 let. Leckdy mají dokonce stejné úrokové sazby pro dlouhé fixace jako pro nejlevnější pětileté. Normální člověk by si řekl, že to moc nedává smysl – a vlastně by svým způsobem měl pravdu.

Banky totiž začaly tyto sazby nabízet intenzivněji od doby, kdy bylo víceméně jasné jaká bude podoba nového zákona o spotřebitelském "nancování (který řeší i hypotéky).

Nová podoba zákone totiž říká, že kdo má hypotéku alespoň dva roky a prodává nemovitost, tak za předčasné splacení hypotéky zaplatí sankci maximálně 1% a zároveň zavádí možnost dávat mimořádné splátky až 25% ročně bez jakékoliv sankce. Toto ustanovení ale platí jen pro hypotéky schválené po 1.12.2016 nebo pro hypotéky, kterým po tomto termínu proběhla "xace.

Pokud si ale dnes vezmete hypotéku s "xací na 7 let, tak se vás podmínky nového zákona netýkají celou dobu "xace. Zároveň pokud klient se sedmiletou "xací předčasně splatí hypotéku, tak jeho sankce mohou dosáhnout až stovek tisíc. Podobné to je, pokud nevyužijete mimořádné splátky byť byste mohli – zaplacené úroky „navíc“ mohou být opravdu vysoké.

Banky si tak velmi dobře spočítali, že je lepší lidem dát o něco nižší sazby a mít zaručené, že si klienty podrží na delší dobu, než riskovat, že splatí hypotéku předčasně.

Pokud si tedy plánujete vzít hypotéku s dlouhou "xací, tak si určitě sjednejte možnost mimořádných splátek a opravdu dobře si rozmyslete, jestli nebudete náhodou chtít nemovitost během "xace prodat – jinak totiž můžete pěkně prodělat.