Dnes bych se s Vámi rád podíval na jeden velmi zajímavý hypoteční produkt – je jím pružná hypotéka od Moneta Money bank. Je potřeba pravdivě říci, že podobný produkt nabízí kromě Monety i třeba Rai%eisen bank nebo Fio, ale v případě Monety mám pocit, že se jim podařilo vše posunout přeci jen o kousek výše.

O co v pružné hypotéce jde?

Pružná hypotéka má několik zajímavých vlastností – za mě tou jednoznačně nejlepší je zápočet částky na běžném účtu proti úrokům hypotéky a tím vlastně snižování efektivní úrokové sazby.

Asi nejlépe se to bude vysvětlovat na příkladu: Vzali jste si hypotéku 2 000 000 Kč a čeká Vás první splátka – u všech normálních hypoték byste platili úrok z oněch dvou milionů, u pružné hypotéky je to tak, že se banka podívá kolik byl Váš průměrný měsíční zůstatek na účtu minulý měsíc (například 200 000Kč) a tuto částku odečte od částky ze které počítá úroky – v praxi tak budete platit úroky jako byste měli půjčeno jen 1,8 milionu. Celkově tak jde proti hypotéce započítat až 20% její výše a je možné si tak výrazně snížit zaplacené úroky.

Další výhodou pružné hypotéky je možnost „zdvojených“ mimořádných splátek – podle zákona totiž můžete dávat mimořádné splátky jednou za rok ve výši 25% z hypotéky – Moneta jde klientům vstříc a nabízí tuto možnost dvakrát za rok.

Klienti se mne často ptají, když je to tak výhodné, tak co za to banka od nich bude chtít – i to je překvapivé – schválení i odhad je tu zadarmo a úrokové sazby jsou v podstatě totožné s běžnou nabídkou na trhu. Zároveň zde jako "rma máme možnost vyjednat nějaké další individuální slevy.

Ale abychom jen nechválili – je potřeba přiznat, že Moneta je na poskytování hypoték o něco přísnější než jiné banky a v některých případech její metodika a schopnost schvalovat hypotéky není na tak vysoké úrovni jako u některých jiných bank.

Zajímalo by Vás, jestli pro Vás má pružná hypotéka smysl nebo nechcete věci nechávat náhodě a chcete se svěřit odborníkům – ozvěte se nám, rádi Vám se vším pomůžeme.