Pokud jste se v poslední době rozhodli, že si koupíte nemovitost nebo podobné rozhodnutí udělal někdo z Vašich známých, tak jste asi byli překvapení jakou rychlostí se dnes na trhu obchoduje.

Vzpomínám si na doby, kdy se nemovitosti prodávaly týdny a často i měsíce, kdy se smlouvalo o ceně a vlastně na všechno bylo dost času. Nic z toho asi dnes při koupi nezažijete – dobré nemovitosti mizí z nabídky v řádu jednotek dní, někdy dokonce hodin a pokud dojde na smlouvání, tak je to až na výjimky směrem nahoru, kdy se zájemci navzájem přehazují a snaží se získat nemovitost i za vyšší než původně avizovanou cenu.

Více než kdy jindy je nyní nutné mít připravené nebo alespoň dobře rozmyšlené "nancování. Nezřídka se Vám totiž může stát, že už při domlouvání prohlídky se Vás makléř zeptá, zda máte zajištěné "nancování a pokud ne, tak Vás třeba ani na prohlídku nevezme a dá přednost někomu jinému.

Pravděpodobně Vás taky čeká prohlížení inzertních serverů několikrát denně a hlídání, kdy se objeví nějaká novinka, tak abyste byli mezi prvními, kdo na nabídku zareaguje a zvýšili jste tak své šance na úspěch.

K této situaci přispěla celá řada faktorů, mimo jiné třeba nízké úrokové sazby, malá míra výstavby ve velkých městech, vyšší úspory lidí díky koronaviru a i jistota lidí, že když ani během krize nepřišli o práci a jejich příjmy neklesly, tak proč by neivestovali do nemovitosti. Z toho co píšu je zřejmé, že nějakou zásadní změnu na trhu nejde v úplně brzké době očekávat. Snad jen rostoucí úrokové sazby mohou část případných zájemců odradit. Je tedy potřeba se obrnit pevnými nervy a dobře se na vše připravit.