Nebo také někdy refinancování na základě dobrého splácení.

Máte hypotéku a uvažujete o re"nancování? Můžete ušetřit ještě mnohem více než si myslíte. Banky totiž v čím dál větší míře nabízejí něco, co bychom si pro sebe mohli pojmenovat jako „refinancování bez doložení příjmů.“ Zejména pro jistý segment klientů je to extrémně zajímavá možnost jak snížit úrokovou sazbu a získat mnohem příjemnější podmínky úvěru.

Banky totiž uvažují asi takto: Klient má už hypotéku několik let, bez potíží splácí částku třeba deset tisíc a my jako banka když mu to ještě o něco zlevníme, třeba na 9 tisíc, tak přece není důvod aby přestal takto vzorně splácet.

Ve zdánlivě jednoduchém souvětí se ukrývá většina podmínek pro to, abyste u re"nancování bance nemuseli prokazovat svůj příjem. Ty nejklasičtější podmínky jsou zejména:

dlouhodobé (alespoň rok) splácení hypotéky která se bude re"nancovat
nová splátka hypotéky musí být nižší než stávající splátka
nutnost mít všechny splátky hypotéky, ale i dalších úvěrů včas a řádně splácené

Různé banky pak tyto tři základní pravidla různě doplňují a modi"kují, jádro ale zůstává v podstatě všude stejné. A komu se tedy takové podmínky hodí?

V první fázi jsou to v podstatě všichni klienti, kteří re"nancují – nemusí totiž shánět potvrzení o příjmu či kopii daňového přiznání a ušetří tím spoustu času i energie.

Pak je tu ale řada lidí, pro které je tento způsob re"nancování ještě zajímavější.

Pokud jste měli původně hypotéku bez doložení příjmů, tak máte o dost vyšší sazbu než je zvykem a zároveň leckde i další tvrdší podmínky. Když ale re"nancujte, tak dostanete sazbu stejnou jako mají všichni ostatní a úspory mohou jít i do stovek tisíc korun.

Dalším pro koho to může být zajímavé jsou podnikatelé, kteří optimalizují daňová přiznání – pro ty by nová hypotéka znamenala obrovské doplatky na různých odvodech. Opět ale mohou re"nancovat na základě dobrého splácení a ušetřit tak na odvodech i na úrocích na hypotéce.

Asi poslední skupinou jsou pak ti, jimž se změnila situace a banka by například jejich příjmy nemusela akceptovat – třeba pokud nastoupíte do nové práce a jste ve zkušební době nebo pracujete se smlouvou na dobu určitou.

K re"nancování na základě dobrého splácení Vám většinou postačí doložit bance původní úvěrovou smlouvu, výpis z hypotečního úvěru a původní kupní smlouvu. Další věci za Vás pak zařídí hypotéční poradce.

A jako takovou třešničku na závěr můžeme zmínit, že téměř všechny banky poskytují takové re"nancování zcela bez poplatků.