Rok 2022 by se bez nadsázky dal označit jako zlomový rok, tedy minimálně co se realitního a hypotečního trhu v České republice týká.

Řada věcí na které jsme byli zvyklí, se najednou změnila, ceny nemovitostí nerostou, možná dokonce někde i klesají, úrokové sazby hypoték vystoupaly do nebes aobjem poskytnutých hypoték poprvé po mnoha letech rapidně klesá.

Celá tahle věc vlastně jen dva poměrně jednoduché důvody, jsou jimi válka na Ukrajině, a potom vysoká míra in$ace, která pohltila nejen Českou republiku alecelou Evropskou unii.

Příčiny tady známe, víme jak vypadá dnešní situace, ale to co mnohé zajímá je, jaká nás čeká budoucnost.

Pokud jde o realitní svět, tak tam velmi záleží, na které straně se nacházíte. Pokud jste člověk který v minulosti koupil byt za účelem pronájmu nebo jste nějakýtakový byt zdědili, tak se teď nejspíš radujete, protože vaše příjmy rostou. Malá dostupnost hypoték totiž způsobila, že nám vzrůstají ceny nájemního bydlení, a jen za posledního půl roku je to v Praze o více než 15%. Tento růst nájemného tak vlastně jakým,si způsobem narovnává disproporci mezi nájemným a kupní cenou,kterou jsme v Praze mohli za poslední dva či tři roky vidět. Mnoho analytiků se shoduje, že nás čeká růst nájemného ještě o dalších minimálně 10-15% v horizontujednoho roku.

Trochu jiná situace je, pokud jste v pozici prodávajícího. Je vlastně jedno, jestli prodáváte byt či dům nebo pozemek, ale připravte se na to, že doba prodeje serapidně prodloužila a to klidně několikanásobně, a zároveň že ve vybraných lokalitách dochází k drobnému poklesu kupních cen.

A pokud jste se rozhodli, že si teď koupit byt či dům, tak určitě víte, že úrokové sazby se dnes pohybují okolo 6%, a že to není nic růžového. Za ale ta asi nejdůležitější zpráva je, že ohromným způsobem roste počet nemovitostí v nabídce. Tento nárůst nabídky pak přináší dva velmi pozitivní aspekty, jednak je tovýrazně větší možnost z čeho vybírat, a zároveň právě zvýšená nabídka může vést k prostoru, kde budete smlouvat o výši kupní ceny. Paradoxně se vám tak můžestát, že dnes koupíte nemovitost o něco levněji, než by jste koupili např. před půl rokem. Mnozí z vás se možná teď pousmějí a říkají si, že sice koupí nemovitostlevněji, ale že podstatně zdražila ta hypotéka. mám ale pro vás dobrou zprávu. Dneska si sice vezmete hypotéku s úrokovou sazbou 6%, ale už příštím roce očekáváme poklesy úrokových sazeb. A jakmile úrokové sazby klesnou na trochu příjemnější úroveň, tak vy můžete téměř bez sankce svou hypotéku re"nancovat. Očekává se, že tak vlastně budete mít drahý jenom první rok či dva. V tuhle chvíli byste tady měli vzít kalkulačku a počítat, o kolik je dražší vaše hypotéka a o kolikvíc za následující rok či dva zaplatíte, oproti tomu o kolik lepší je vaše kupní cena. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina z vás dojde k tomu, že se vyplatí nemovitostkoupit dnes s vyšší úrokovou sazbou, než čekat na návrat sazeb někde okolo 4% a riskovat další zdražování nemovitostí. Ono totiž jakmile úrokové sazby zase klesnou, tak nás velmi pravděpodobně čeká hypoteční a realitní boom. Teď nám totiž vzniká takové zvláštní období, kdy většina lidí stále preferuje bydlení vevlastním, ale z důvodu vysokých úrokových sazeb a překážek při poskytování hypotéky, tyto své plány odkládají. Jakmile se ale vše odblokuje a sazby se sníží a banky opět uvolní kohoutky a budou hypotéky poskytovat o něco ochotněji, tak nejenom že všichni ti kteří chtěli koupit normálně, ale i řada těch kteří koupi odložili,bude mít zájem nějaké bydlení pořídit. Téměř jistě tak po stávajícím období stagnace bude následovat období růstu poptávky a tedy i cen, jak jsme tomu byli svědkynapříklad mezi roky 2018 a 2022.

Odložením koupě tak vlastně riskujete, že budete kupovat dráž.

O tom, že mezitím Vaše úspory, které jste plánovali použít jako akontaci, děsivým tempem žere in$ace nebudu ani mluvit.

Má rada tedy zní, pokud jste rozhodnutí si vlastní bydlení pořídit, tak nečekejte – využijte stagnující trh k výběru lepší nemovitosti za lepší cenu a věřte, žehypotéku budete mít drahou jen na tom krátkém začátku.